آغاز رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه

01 شهریور, 1402

ایسنا نوشت: اولین مناظره نامزدهای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه آمریکا که تاییدیه لازم برای مناظره را دریافت و شرکتشان را در آن تایید کرده‌اند ساعت ۹ شب چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی آمریکا در شهر میلواکی برگزار می‌شود؛ دونالد ترامپ، کسی که طبق نظرسنجی‌ها نامزد پیشتاز این رقابت است از این مناظره کنار کشیده است.

به نوشته پایگاه ای.بی.سی نیوز، کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا دوشنبه شب اعلام کرد، هشت چهره‌ای که برای رقابت مقدماتی تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه برای انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شده‌اند توانسته‌اند معیارهای لازم و شایستگی شرکت در اولین مناظره بین نامزدهای این رقابت را به دست آورند.

این هشت نامزد شامل داگ بورگم، فرماندار داکوتای شمالی،‌کریس کریستی، فرماندار سابق نیو جرسی، ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا، نیکی هیلی، فرماندار سابق کارولینای جنوبی، ایسا هاچینسون، فرماندار سابق آرکانزاس، مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، ویوک راماسوامی، کارآفرین سرشناس حوزه فن آوری و تیم اسکات، سناتور ایالت کارولینای جنوبی می‌شوند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با وجود پیشتازی قاطع در میان چهره‌های دیگر این رقابت در نظرسنجی‌ها، از این مناظره کنار کشیده و از رقیبانش نیز خواست تا در مناظره شرکت نکنند.

معیارهایی که کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا برای کسب شایستگی شرکت در اولین مناظره نامزدهای رقابت مقدماتی حزب تعیین کرده شامل جلب حمایت دست کم ۴۰۰۰۰ اهدا کننده مالی که دست کم ۲۰۰ نفرشان متعلق به ۲۰ ایالت یا بیشتر باشند و کسب حمایت دست کم یک درصدی در سه نظرسنجی در سطح ملی یا در دو نظرسنجی ملی به همراه دو نظرسنجی مربوط به ایالتهای اولیه انتخابات که  طبق معیارهای کمیته ملی جمهوریخواهان در بازه زمانی اول ژوئیه تا روز دوشنبه برگزار شده باشند.

نامزدها همچنین ملزم شده‌اند یک تعهد را برای حمایت از برنده رقابت مقدماتی تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه، صرف نظر از اینکه این برنده چه کسی است، امضا کنند. مشخص نیست که آیا ترامپ،  همچون کسانی که در مناظره چهارشنبه شب حضور می‌یابند این تعهد را امضا کرده است یا خیر.

این مناظره به مدت دو ساعت از شبکه فاکس نیوز پخش شده و مجریان مدیریت کننده مناظره شامل برت بایر و مارتا مک کالوم می‌شوند.

کمیته ملی حزب جمهوریخواه اوایل تابستان امسال اعلام کرد، جایگاه کاندیداها در صحنه مناظره را به ترتیب ارقامی که در نظرسنجی‌ها کسب کرده‌اند می‌چیند و کاندیداهای دارای بالاترین درصد تایید در نظرسنجی‌ها در مرکز هستند.

ترامپ هر چند معیارهای لازم برای شرکت در مناظره را کسب کرد روز یکشنبه در پستی در رسانه اجتماعی خود نوشت از شرکت در مناظره خودداری می‌کند و در توضیح این تصمیمش گفت که مردم از قبل او را می شناسند و نتایج چشمگیری که او در نظرسنجی ها کسب می‌کند را دیده‌اند.

یک منبع مطلع به ای.بی.سی نیوز اعلام کرد، ترامپ قصد دارد به جای شرکت در مناظره در همین چهارشنبه که مناظره برگزار می‌شود مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده با تاکر کارلسون، مجری سابق شبکه فاکس نیوز را منتشر کند.

کاندیداهای جمهوریخواه که معیارهای شرکت در مناظره را کسب نکردند شامل فرانسیس سوارز، شهردار میامی، ویل هرد، نماینده سابق ایالت تگزاس، لری الدر، مجری محافظه کار رادیویی سابق، پری جانسون، تاجر اهل میشیگان و رایان بینکلی، کارآفرین و کشیشی کمتر شناخته شده از تگزاس.

انتظار می‌رود شرکت کنندگان در این مناظره موضوعات مختلفی را مورد بحث قرار دهند.

هر چند ترامپ در مناظره حضور ندارد، اما انتظار می‌رود که جزو محورهای بحثها باشد. رئیس جمهورسابق آمریکا تا کنون چهار کیفرخواست را از سوی مقامهای قضایی این کشور دریافت کرده است. بایر که مجری مناظره است به پایگاه ددلاین گفت: واکنش کاندیداهای دیگر به اتهامات ترامپ جالب خواهد بود. ما دیدیم که این کیفرخواستها باعث افزایش تایید ترامپ در نظرسنجی‌ها و افزایش کمک‌های مالی برای او شدند. این که نامزدهای دیگر به این روند چطور واکنش نشان داده و چطور با آن برخورد کنند می‌تواند محور رقابت مقدماتی و مناظره نامزدها قرار بگیرد.

همچنین مک کالوم مجری دیگر مناظره گفت، سقط جنین و نقش آمریکا در جنگ اوکراین نیز از موضوعاتی است که او در مقام مجری از نامزدها درباره آنها سوال خواهد پرسید.

نامزدها بیانیه‌های آغازین ایراد نمی‌کنند و برای پاسخ به سوالها یک دقیقه وقت خواهند داشت.

دومین مناظره میان این نامزدها قرار است روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان در کالیفرنیا برگزار شود.

همچنین نیکی هیلی اخیرا صحبت از برگزاری سومین مناظره در ماه اکتبر در آلاباما کرد اما هنوز کمیته ملی جمهوریخواهان این موضوع را تایید نکرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا